علت تمیز نکردن ماشین ظرفشویی

اشتراک این پست :

علت تمیز نکردن ماشین ظرفشویی شما چیست ؟ اگر بعد از اتمام یک چرخه شستشو درب ماشین ظرفشویی خود را باز کردید و همچنان ظروف را کثیف مشاهده کردید اصلا استرس نداشته باشید ممکن است نیازی به خرید ماشین ظرفشویی جدید یا که شروع به شستن ظرف با دست نداشته باشید.

ابتدا برخی از مسائل اساسی را که می‌تواند مانع از تمیز کردن شود را بررسی کنید اطمینان حاصل کنید که ماشین ظرفشویی بیش از حد پر نشده است بدون فضای کافی بین اقلام آب صابون قادر به حرکت آزادانه نخواهد بود بارگیری صحیح ظروف به ماشین ظرفشویی کمک می کند تا آنها را بهتر تمیز کند.

علت تمیز نکردن ماشین ظرفشویی خود را در این مطلب با ما پیدا کنید !

نکات پر کردن بار ماشین ظرفشویی

 • سطوح ظروف بسیار کثیف را به سمت پایین زاویه دهی و فضای کافی بین ظروف بگذارید تا آب به همه طرف برسد.
 • مطمئن شوید که بازوهای اسپری آب پس از بارگیری ماشین ظرفشویی آزادانه بچرخند.
 • درب مخزن مواد شوینده را هنگام قرار دادن ظروف مسدود نکنید.

چرخه و تنظیمات مناسب را انتخاب کنید:

 • بعد از بارگیری چرخه صحیح را برای نوع ظروفی که می شوید انتخاب کنید.
 • چرخه شستشوی سریع یا معمولی اکثر ظروف را به خوبی تمیز می کند اما این چرخه قابلمه ها و تابه های کثیف را تمیز نمی کند یک چرخ شستشوی سنگین را برای قابلمه و ماهیتابه واقعاً کثیف انتخاب کنید.
 • اگر ماشین ظرفشویی شما درجه حرارت بالایی دارد آن را برای تمیز کردن بهتر انتخاب کنید ماشین ظرفشویی آب را تا دمای بالاتر گرم میکند و آب گرم تر چربی ظروف را بهتر می کند و آب داغ تر نیز مواد شوینده را بهتر حل می‌کند و عملکرد تمیز کردن را بهبود می بخشد.
 • برای اطلاعات در مورد چرخه ها و گزینه های خاص در ماشین ظرفشویی خود به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی مراجعه کنید.

فیلترهای ماشین ظرفشویی را بررسی کنید:

 • گرفتگی فیلترها در جریان آب اختلال ایجاد می کند و باعث تمیزی ضعیفی میشود.
 • فیلترهای ماشین ظرفشویی خود را هر ماه خارج کرده و بررسی کنید.
 • فیلتر ها را با نگه داشتن آنها در زیر آب جاری در سینک آشپزخانه خود تمیز کنید در صورت لزوم کثیفی یا رسوبات آب سخت را با استفاده از یک برس موی نرم پاک کنید هر زمان که مشاهده کردید خاک یا بقایای روی صفحات جمع می شود فیلتر ها را تمیز کنید.
 • اگر بعد از اتمام چرخه شستشو ظروف ، احساس شن یا ذرات غذا روی ظروف دیدید فیلتر ها را بشویید.
 • ماشین ظرفشویی انواع مختلفی از فیلترها را دارد بنابراین برای راهنمایی بیشتر در مورد تمیز کردن فیلتر های مدل ماشین ظرفشویی خود دفترچه راهنما را حتماً بررسی کنید.

بازوهای اسپری ماشین ظرفشویی را بررسی کنید:

 • اگر ماشین ظرفشویی نتواند آب را کاملاً با آب اسپری کند تمیز نمی شوند.
 • بازوهای اسپری را از نظر ترک یا آسیب بررسی کنید بازوی اسپری ترک خورده به درستی نمی چرخد و اسپری نمی‌کند ، اگر بازوی اسپری آسیب دیده است آن را تعویض کنید.
 • اگر بازوی اسپری ترک خورده است بازوهای اسپری را از نظر گرفتگی بازوها بررسی کنید رسوبات آب سخت و بقایای مواد غذایی می توانند این سوراخ ها را مسدود کنند سوراخ ها را با خلال دندان یا یک سیخ بامبو پاک کنید.
 • در صورت گرفتگی شدید بازو های اسپری را طبق دستورالعمل های موجود در دفترچه راهنمای برند ماشین ظرفشویی جدا کرده و در سینک ظرفشویی تمیز کنید برای از بین بردن گرفتگی ها از مسواک و سیخ بامبو استفاده کنید در صورت لزوم بازوهای اسپری را در سرکه سفید خیس کنید تا به از بین بردن رسوبات آب سخت کمک کند بازوهای اسپری را کاملا بشویید و دوباره نصب کنید.

سطح آب ماشین ظرفشویی را بررسی کنید:

اگر بازوهای اسپری ترک یا گرفتگی ندارند نکته بعدی که باید بررسی کنید سطح آب است تا مطمئن شوید آب کافی برای تمیز کردن ظروف وجود دارد در اینجا نحوه بررسی سطح آب در ماشین ظرفشویی آورده شده است:

 1. یک چرخه را با خالی بودن ماشین ظرفشویی شروع کنید و اجازه دهید ماشین ظرفشویی با آب پر شود که باید حدود دو دقیقه طول بکشد وقتی صدای توقف پر شدن آب یا شروع به کار پمپ را می شنوید متوجه می شوید که کار پر شدن آب تمام شده است.
 2. درب ماشین ظرفشویی را کمی باز کنید تا چرخش متوقف شود وقتی چرخه متوقف شد در را کاملاً باز کنید و سطح آب وان را بررسی کنید سطح آب باید نزدیک به کف شناور قارچی شکل باشد.
 3. اگر سطح آب بسیار پایین تر از شناور است یا اصلا آب نمی بینید احتمالاً دلیل تمیز نشدن ظروف خود را پیدا کردید.

 

علت تمیز نکردن ماشین ظرفشویی چیست؟

اندازه گیری دمای آب ماشین ظرفشویی:

علاوه بر بررسی سطح آب دمای آب ورودی به ماشین ظرفشویی را نیز بررسی کنید آب باید ۱۲۰ درجه باشد تا به طور موثر تمیز شود صرف نظر از اینکه کدام چرخه و گزینه را انتخاب می کنید حتی اگر از چرخه دمای بالا استفاده می‌کنید.

برای بررسی دمای آب ورودی به ماشین ظرفشویی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. آب داغ را از شیر سینک آشپزخانه خود به مدت یک دقیقه باز کنید.
 2. یک لیوان را با آب داغ پر کنید.
 3. دمای آب درون لیوان را با استفاده از دماسنج اگر در منزل دارید اندازه گیری کنید.

اگر دما کمتر از ۱۲۰ درجه است با دقت تنظیم دمای آبگرمکن خود را افزایش دهید فقط افزایش های جزئی و تدریجی در تنظیم آبگرمکن خود ایجاد کنید و دمای آبگرمکن را بالای ۱۲۰ درجه قرار ندهید تا هنگام استفاده از آب گرم در حمام یا دوش دچار سوختگی نشوید.

مشکلات مربوط به مواد شوینده و توزیع کننده را بررسی کنید.

 • مشکلات مربوط به مواد شوینده یا بخش پخش کننده مواد شوینده ماشین ظرفشویی می تواند منجر به تمیز کردن ضعیف شود.
 • در مرحله بعد وضعیت مواد شوینده خود را بررسی کنید پودر ظرفشویی قدیمی یا کهنه مانند این ظروف شما را به خوبی تمیز نمی کند زیرا ماده شوینده اثر خود را از دست می‌دهد و ممکن است رسوبات شنی روی ظروف شما باقی بگذارد اگر مواد شوینده پودری را زیر سینک مرطوب نگه داری کنید زمان زیادی طول نمی کشد که پیر میشوند ! پودر شوینده را در کابینت های بالا نگهداری کنید که خشک بماند و ماندگاری بیشتری داشته باشد. مواد شوینده کهنه و کلوخ شده را دور بریزید و فقط از مواد شوینده تازه و خشک استفاده کنید تا بهترین نتایج را در شستشوی ظروف داشته باشید.
 • علاوه بر استفاده از مواد شوینده تازه استفاده از مقدار مناسبی از مواد شوینده بر اساس سختی منبع آب و کثیف بودن ظروف مهم است اگر سختی آب خود را نمی دانید یا می توانید با تامین کننده آب منطقه خود تماس بگیرید یا سختی آب خود را به صورت آنلاین جستجو کنید اگر می‌خواهید سختی آب را خودتان بررسی کنید می توانید از نوارهای تست استفاده کنید.
 • هنگامی که سختی آب را متوجه شدید دستورالعمل‌هایی کتابچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود را دنبال کنید تا مخزن را با مقدار مناسب مواد شوینده پر کنید.

از کمک دهنده های شستشو استفاده کنید

 • همیشه از مواد شوینده در ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید کمک شستشو لکه ها را کاهش می دهد ، لکه هایی که می‌تواند باعث کثیف به نظر رسیدن ظروف شود.
 • حتی اگر از قرص های غلاف های شوینده استفاده می کنید که حاوی مواد شوینده هستند باز هم باید از مواد شوینده استفاده کنید ، پخش کننده کمک آبکشی در ماشین ظرفشویی شما مقدار مناسبی از کمک آبکشی را در طول چرخه نهایی آبکشی پخش می‌کند تا ظروف شما بدون لک شوند علافها و قرص ها ممکن است در زمان مناسب مواد شوینده را آزاد نکند بسیاری از پخش کننده های کمک آبکشی نیز دارای تنظیماتی هستند که باید بر اساس سختی آب خود تنظیم کنیم دفترچه ماشین ظرفشویی خود را بررسی کنید و بر اساس سختی آب کمک آبکشی در ماشین ظرفشویی خود را در سطح مناسب قرار دهید.

اگر بعد از رعایت این نکات عیب یابی ماشین ظرفشویی شما هنوز ظروف را تمیز نمی کند با مجموعه تعمیر کن تماس بگیرید تا ما یکی از تکنسین های تعمیر کن را برای بازدید از ماشین ظرفشویی شما و رفع مشکل آن برنامه ریزی کنیم.

آخرین مطالب آموزشی

تماس بگیرید