نگهداری از ماشین لباسشویی

اشتراک این پست :

برای نگهداری از ماشین لباسشویی باید مواردی را رعایت کنیم که مرحله به مرحله نام می بریم و توضیح می دهیم ، شما اگر این موارد را رعایت کنید ، به سرمایه خود و عمر ماشین لباسشویی خودتان کمک ویژه ای کرده اید ! پس تا انتهای این مقاله جامع آموزشی با تیم تخصصی تعمیرکن همراه باشید .

تنظیم درجه حرارت ماشین لباسشویی 

 

بسته به نوع و رنگ لباس‌هایی که می‌خواهید بشویید، درجه حرارت مناسب را انتخاب کنید. به طور کلی، لباس‌های سفید و پنبه‌ای را با آب گرم (60 تا 90 درجه سانتی‌گراد)، لباس‌های رنگی و ترکیبی را با آب معتدل (40 تا 60 درجه سانتی‌گراد) و لباس‌های حساس و الیاف مصنوعی را با آب سرد (30 تا 40 درجه سانتی‌گراد) بشویید. همچنین برای جلوگیری از رسوب و آلودگی دستگاه، حداقل هر چند وقت یک بار ماشین را با آب داغ و مواد شوینده روشن کنید. شاید به مطالعه مطلب راهنمای جامع تعمیر ماشین لباسشویی آریستون هم علاقه مند باشید .

میزان مواد شوینده:

از مقدار بیش از حد پودر، نرم‌کننده و سفید‌کننده استفاده نکنید. این مواد ممکن است باعث شود کف زده شود، رسوب بگذارد، لوله‌ها را ببندد و به قطعات دستگاه آسیب برساند. بهتر است از پودر‌های مناسب برای ماشین لباسشویی و به مقدار توصیه شده توسط سازنده دستگاه یا پودر استفاده کنید.

انتخاب برنامه مناسب:

بسته به نوع و وضعیت لباس‌های خود، برنامه شستشو را از بین گزینه‌های مختلف دستگاه انتخاب کنید. برخی از برنامه‌های رایج عبارتند از: شستشوی عادی، شستشوی سریع، شستشوی الیاف حساس، شستشوی پرزگیر، شستشوی ضدچروک، شستشوی ضدآلرژی و غیره. همچنین مدت زمان، سرعت چرخش و تعداد آبکشی را نیز مطابق با نیاز خود تعیین کنید.

نحوه بارگذاری لباس‌ها و محدودیت‌های آن: قبل از قرار دادن لباس‌ها در دستگاه، جیب‌های آن‌ها را خالی کنید و از وجود هر گونه جسم خارجی (سکه، سنجاق، کلید و …) جلوگیری کنید. لباس‌های زیپ‌دار را برعکس کنید و زیپ‌ها را ببندید. لباس‌های رنگی را از لباس‌های سفید جدا کنید و هر کدام را با برنامه و درجه حرارت مناسب شستشو دهید. از پر کردن بیش از حد مخزن دستگاه خودداری کنید و فضای کافی برای حرکت لباس‌ها در آب را فراهم کنید. به طور معمول، میزان لباس‌هایی که می‌توانید در ماشین قرار دهید، بستگی به ظرفیت دستگاه دارد. به عنوان مثال، برای یک ماشین 7 کیلویی، می‌توانید 3.5 کیلو لباس پنبه‌ای، 3 کیلو لباس ترکیبی و 1.5 کیلو لباس الیاف مصنوعی بشویید.شاید به مطالعه مطلب علت لرزش ماشین لباسشویی سامسونگ (کاربردی) هم علاقه مند باشید .

تمیز کردن و تعویض فیلترهای ماشین لباسشویی

برای تمیز کردن و تعویض فیلترهای ماشین لباسشویی، شما می‌توانید این مراحل را دنبال کنید:

 • ابتدا ماشین لباسشویی را از برق بکشید و از قطع شدن جریان برق مطمئن شوید. سپس محل قرارگیری فیلتر ماشین لباسشویی را پیدا کنید. این فیلتر معمولا در پایین سمت راست دستگاه قرار دارد. برخی از دستگاه‌ها هم دارای فیلتر ورودی آب هستند که در مسیر لوله آب نصب شده‌اند. برای یافتن فیلترهای خود، به راهنمای دستگاه مراجعه کنید یا از یکمتخصص حرفه‌ای کمک بگیرید.و ی ابا یک جستجوی ساده نام و مدل ماشین لباسشویی محل فیلتر آن را پیدا کنید .
 • پس از پیدا کردن فیلتر، پوشش آن را باز کنید و فیلتر را به آرامی بیرون بکشید. اگر فضای اطراف فیلتر پر از آب است، یک ظرف زیر آن قرار دهید تا آب را جمع کند.
 • فیلتر را با استفاده از یک برس نرم و یک پارچه تمیز از خاک، مو، پارچه و سایر آلودگی‌های روی آن پاک کنید. می‌توانید از یک مقدارآب گرم و سرکه هم برای شستشو استفاده کنید.
 • فیلتر را به خوبی خشک کنید و سپس در جای خود قرار دهید. مطمئن شوید که فیلتر به درستی جایگزین شده و پوشش آن را هم ببندید.
 • در صورت لزوم، فیلتر را با یک فیلتر جدید تعویض کنید. بعضی از علائم نشان‌دهنده نیاز به تعویض فیلتر عبارتند از: خاموش شدن لباسشویی در حین کار، تمیز نشستن لباس‌ها، کار نکردن دکمه استارت، خشک نکردن کامل لباس‌ها و طولانی شدن زمان پُر شدن مخزن.

تمیز کردن بشکه و درب ماشین لباسشویی

برای تمیز کردن بشکه و درب ماشین لباسشویی، شما می‌توانید این مراحل را دنبال کنید:

تمیز کردن درب ماشین لباسشویی

 • ابتدا ماشین لباسشویی رااز برق بکشید و از قطع شدن جریان برق مطمئن شوید.
 • سپس یک حوله قدیمی را با سرکه سفید یا پراکسید هیدروژن بخیسانید و آن را درون بشکه قرار دهید. اگر سرکه یا پراکسید هیدروژن در دست ندارید، می‌توانید از اسید سیتریک، سفیدکننده فاقد کلر یا سفیدکننده کلردار هم استفاده کنید.
 • ماشین لباسشویی را روی تنظیمات دمای خیلی داغ و با بیشترین میزان بارگذاری قرار دهید و دکمه شستشو را بزنید. این کار باعث می‌شود که گرد و غبار، باکتری‌ها و رسوبات داخل بشکه از بین بروند.
 • پس از اتمام چرخه شستشو، حوله را از دستگاه خارج کنید و با یک پارچه تمیز آغشته به آب گرم، بشکه و درب ماشین لباسشویی را پاک کنید. اگر نظافت کافی نبود، می‌توانید با یک مسواک قدیمی آغشته به سرکه سفید گوشه و کنار آن‌ها را شستشو دهید.
 • در صورت لزوم، یک چرخه شستشوی دیگر را فقط با استفاده از آب گرم اجرا کنید تا پس‌مانده‌های باقی‌مانده از شستشوی قبل را بشوید. می‌توانید کمی سرکه هم به آن اضافه کنید.
 • پس از اتمام شستشو، در را باز بگذارید تا داخل ماشین لباسشویی خشک شود و از تشکیل کپک جلوگیری شود.

اجرای برنامه‌های پیش شستشو:

برخی لباس‌ها و لوازم جانبی ممکن است نیاز به پیش شستشو داشته باشند تا کثیفی‌ها و لکه‌ها را بهتر از قبل از شستشو برطرف کنند.

برای اجرای برنامه‌های پیش شستشو، شما می‌توانید این مراحل را دنبال کنید:

 • ابتدا لباس‌هایی که نیاز به پیش شستشو دارند را از سایر لباس‌ها جدا کنید. این لباس‌ها معمولا لباس‌هایی هستند که خیلی کثیف هستند یا لکه‌های سخت دارند.
 • سپس لباس‌ها را درون ماشین لباسشویی قرار دهید و پودر یا مایع لباسشویی خود را در محفظه مربوطه بریزید. اگر از قرص لباسشویی استفاده می‌کنید، آن را درون سبد به همراه لباس‌ها بیندازید.
 • ماشین لباسشویی را روشن کنید و برنامه پیش شستشو را انتخاب کنید. این برنامه باعث می‌شود که لباس‌ها با آب گرم و با فشار زیاد شسته شوند تا کثیفی‌ها و لکه‌ها را بهتر از قبل از شستشو برطرف کنند. در بعضی از مدل‌های ماشین لباسشویی ال جی، این برنامه با نام **Intensive 60** شناخته می‌شود.
 • پس از پایان پیش شستشو، می‌توانید برنامه شستشو مناسب با نوع و رنگ لباس‌های خود را اجرا کنید. برای این کار، ممکن است نیاز باشد که پودر یا مایع لباسشویی خود را دوباره در محفظه قرار دهید.

جلوگیری از بوی نامطبوع ماشین لباسشویی 

 

برخی مواد شوینده و لباس‌ها می‌توانند عطر و بوی نامطبوعی به ماشین لباسشویی بدهند.

 • برای جلوگیری از بوی نامطبوع ماشین لباسشویی، شما می‌توانید این مراحل را دنبال کنید:
 • ابتدا ماشین لباسشویی را هر هفته یک بار با آب گرم و سرکه سفید شستشو دهید. این کار باعث می‌شود که باقی‌مانده‌های پودر، مایع، قارچ و باکتری از دستگاه برطرف شوند. برای این کار، دو فنجان سرکه را در جاپودری و یک فنجان سرکه را در دیگ شستشوبریزید و یک چرخه شستشو با دمای بالا و بدون لباس اجرا کنید.
 • سپس لاستیک درب ماشین لباسشویی را با یک پارچه تمیز و آب گرم پاک کنید. اگر لکه‌های سخت و سرسخت دیدید، می‌توانید با یک اسفنج آغشته به سرکه سفید آن‌ها را تمیز کنید. این قسمت از ماشین لباسشویی معمولا جای خوش باکتری‌ها و قارچ‌ها است.
 • در آخر، درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا دستگاه خشک شود و از تولید رطوبت و بو جلوگیری شود. همچنین محفظۀ پودر و نرم‌کننده را هم باز نگه دارید تا هوا به آن‌ها برسد.

تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

تعمیر و نگهداری دوره‌ای ماشین لباسشویی

 

ماشین لباسشویی نیاز به تعمیر و نگهداری دوره‌ای دارد.

ماشین لباسشویی شما نیاز به تعمیر و نگهداری دوره‌ای دارد تا عملکرد بهتر و طول عمر بیشتری داشته باشد. برای این کار، شما می‌توانید این نکات را رعایت کنید:

 1. هر سال یک بار لوله‌ها، شیلنگ‌ها و خرطوم‌های مخصوص آبپاش را از لحاظ پوسیدگی، ترک خوردگی و زنگ زدگی بررسی کنید و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید.
 2. هر ماه یک بار ماشین لباسشویی را با آب گرم و جرم‌گیر مخصوص شستشو دهید تا رسوبات آب سخت و شوینده از دستگاه برطرف شوند.
 3. هفته‌ای یک بار واشر لاستیکی دور درب را با یک پارچه تمیز و آب گرم پاک کنید. اگر لکه‌های سخت و سرسخت دیدید، می‌توانید با یک اسفنج آغشته بهسرکه سفید هم آن‌ها را تمیز کنید.(همانطور که در مبحث قبلی گفتیم)
 4. پس از هر استفاده از ماشین لباسشویی، درب، جاپودری و جای نرم‌کننده را بازبگذارید تا هوا به آن‌ها برسد و از تولید رطوبت و بو جلوگیری شود.
 5. مطمئن شوید که ماشین لباسشویی شما با زمین تراز است تا کمتر به لرزش درآید. اگر محل قرارگیری ماشین لباسشویی نامناسب است، می‌توانید از پایه‌های قابل تنظیم استفاده کنید.
 6. از مقدار مناسب و کافی از شوینده و نرم‌کننده استفاده کنید. استفادۀ بیش از حد از این مواد علاوه بر آسیب رساندن به لباس‌ها، به ماشین لباسشویی نیز آسیب می‌زند.
 7. همچنین بهتر است هر سال یک بار ماشین لباسشویی خود را توسط یک تعمیرکار حرفۀ سرویس کنید تا از احتمال خطای فنی جلوگیری شود و همچنین به طول عمر آن اضافه شود.

مصرف انرژی و حفظ محیط زیست: کاهش مصرف انرژی و حفظ محیط زیست در استفاده از ماشین لباسشویی

با توجه به اینکه ماشین لباسشویی یکی از وسایل انرژی‌بر خانگی است، کاهش مصرف انرژی آن می‌تواند هم در صرفه‌جویی برق و هزینه‌های خانواده و هم در حفظ محیط زیست مؤثر باشد. برای این منظور، شما می‌توانید این نکات را رعایت کنید:

مصرف انرژی در ماشین لباسشویی

 • در هنگام خرید ماشین لباسشویی، به برچسب مصرف انرژی آن توجه کنید و دستگاهی را با رتبه بالاتر (A+ یا A++) انتخاب کنید. همچنین به پاک کنندگی وخشک کنندگیآن نیز دقت کنید و دستگاهی را برگزینید که علاوه بر مصرف کم انرژی، عملکرد مناسبی نیز داشته باشد.
 • ظرفیت ماشین لباسشویی را با توجه به تعداد افراد خانواده و مقدار لباس تعیین کنید. استفاده از یک ماشین لباسشویی با ظرفیت بالا برای چند نفر، باعث هدر رفتن آب و برق می‌شود. به طور معمول، ۵ تا ۷ کیلوگرم ظرفیت برای خانواده‌های ۴ نفره مناسب است.
 • برای شست‌وشو از آب سردیا آب گرم (۴۰ درجه سانتی‌گراد) استفاده کنید. حدود ۸۰ درصد از مصرف انرژی ماشین لباسشویی صرف گرم کردن آب است. با تغییر حالت استفاده از آب داغ (۶۰ درجه سانتی‌گراد) به آب گرم، مصرف انرژی را ۴۰ درصد کاهش می‌دهید. البته بسته به جنس و لکه لباس‌ها، ممکن است نیاز به استفاده از آب داغ داشته باشید.
 • لباس‌های لکه دار را قبل از شست‌وشو بالکه بر پاک کنید. این کار باعث می‌شود که شما بتوانید با آب سرد یا آب گرم لباس‌های خود را تمیز کنید.
 • برای شست‌وشو، از ظرفیت کامل ماشین لباسشویی استفاده کنید. شست‌وشو با نصف ظرفیت، همان مقدار آب و برق را مصرف می‌کند. البته باید به تعداد دور شست‌وشو نیز توجه کنید. اگر شما هر روز یک دور شست‌وشو انجام می‌دهید، ممکن است یک ماشین لباسشویی با ظرفیت کمتر برای شما مناسب باشد.
 • برای خشک کردن لباس‌ها، از هوای آزاد استفاده کنید. استفاده از خشک کن ماشین لباسشویی، مصرف برق را بسیار افزایش می‌دهد. اگر نمی‌توانید از هوای آزاد استفاده کنید، می‌توانید از چرخاندن با سرعت بالا (۱۲۰۰ دور در دقیقه) قبل از خشک کن استفاده کنید تا رطوبت لباس‌ها کمتر شود.

امیدواریم با رعایت این موارد ماشین لباسشویی شما هیچ وقت با مشکل مواجه نشود ، اما اگر هم دچار مشکل شدید روی خدمات تخصصی تعمیر ماشین لباسشویی ما در تهران حساب ویژه ای باز کنید.

آخرین مطالب آموزشی

تماس بگیرید